انقلاب بیت‌کوین

Affiliate

در کشور های مختلف در این اواخر، بیت‌کوین یکی از خبر های داغ است. ارزش بیت‌کوین در عین ناباوری مردم، بسیار افزایش پیدا کرده است. مردمی که نمیدانند چگونه ارزش یک سیستم مالی اینترنتی اینقدر میتواند ارزش پیدا کند. پس سوال اینجاست، بیت‌کوین چیست؟

بیت کوین نام پروتوکلی است که با آن امکان ارسال پول به وسیله اینترت فراهم میشود. همچنین نام واحد پولی است که به وسیله آن جا به جا میشود. ویزگی اصلی بیت‌کوین ان است که بدون هیچ سیستم مرکزی کار میکند، برعکس دیگر واحد های پولی که به پشتوانه بانک های مرکزی عمل میکنند. بیت‌کوین همه چیز را به وسیله یک سیستم نامتمرکز که بر پایه تکنولوژی براساس ریاضی است، انجام میدهد.

بیت کوین طی یک پروسه ریاضی ساخته میشود که سیستم را دربرابر جعل محافظت میکند. به گونه ای که طی آن پروسه، زنجیره ای از بلوک ها ساخته میشود. هر بلوک به بلوک قبل مربوط است. بلوک ها لیستی از تراکنش ها همراه با اطلاعاتی از بلوک های قبل هستند. همچنین اطلاعاتی اضافی که حاصل پروسه ریاضی است و به هر بلوک ویژگی مخصوصی میدهد که آن را معتبر کند را نیز درون خود دارند.

به وسیله بیت‌کوین جا به جایی پول با سرعت و در هر مقداری ممکن است. اگر ما به وسیله اینترنت خدمات میدهیم، بیت‌کوین بسیار بهتر است چرا که سریع تر و ارزان تر است. وقتی که به وسیله دیگر سیستم های انتقال وجه کار میکنیم. همیشه مقداری وجه به عنوان کارمزد نیز از ما دریافت میشود که درباره بیت‌کوین چنین چیزی وجود ندارد. همچنین هیچ سقفی برای انتقال وجه وجود ندارد.

 

( براساس مقاله بیتکوین نوشته شده توسط یوپ کیفته، مجله کونتاکتو، شماره 260)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *