چگونه یک مقاله بنویسیم! یا بخوانیم؟

آموزش

قدم اول در نوشتن مقاله یا انجام هر کار جدید بررسی کارهای انجام شده قبلی است.

درحالی که بسیاری از دانشجویان دنبال یادگیری نحوه نوشتن مقاله هستند، نحوه خواندن مقاله را فراموش می‌کنند.

با یک جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری با صدها مقاله و پایان نامه در موضوع مورد نظر خود روبرو می‌شویم و نمی‌دانیم که کدامیک را باید بخوانیم.

در اولین قدم برای اینکه بتوانیم مقاله های مناسب را از میان این انبوه اطلاعات پیدا کنیم، باید روش خواندن سریع و موثر مقالات، دسته بندی و نکته برداری را بیاموزیم. در این نوشته به روش خواندن سریع مقاله ها می پردازیم.

نکته مهم این است که لازم نیست همه مقالات را بخوانید و لازم نیست کل یک مقاله را بخوانید.

چگونه مقاله بخوانیم؟

قدم اول: عنوان مقاله را بخوانید اگر فکر میکنید به کار شما ارتباط دارد ادامه دهید

قدم دوم: ببینید مقاله در چه ژورنال یا کنفرانسی چاپ شده است، هیچکس یک کار خوب را در ژورنال یا کنفرانس غیر معتبر ارايه نمی‌کند.

قدم سوم: چکیده مقاله را بخوانید اگر به موضوع شما ارتباط دارد، در چند کلمه برای خود یادداشت بردارید و ادامه دهید.

قدم چهارم: نتیجه گیری مقاله را بخوانید، و در چند کلمه برای خود یادداشت بردارید. اگر همچنان فکر می‌کنید این کار به موضوع شما ارتباط دارد ادامه دهید.

قدم پنجم: با توجه به میزان ارتباط مقاله با موضوع شما، اعتبار ژورنالی که مقاله در آن چاپ شده به آن از یک تا پنج امتیاز بدهید و همراه با نکته هایی که یادداشت کرده اید در جایی ذخیره کنید. مثلا یک فایل اکسل یا یک نرم افزار مدیریت مراجع یا یک mindmap  ، نکته: به مقاله های مروری و مرتبط به موضوع شما بیشترین امتیاز را بدهید تا در اولین فرصت آنها را کاملتر بخوانید.

قدم آخر: به جستجویتان ادامه دهید تا بین ۱۰ تا ۲۰ مقاله مرتبط را پیدا کنید و بعد بر اساس امتیازی که به آنها داده اید شروع به خواندن کاملتر مقالات کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *