راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی بر پایه اینترنت اشیاء

آموزش کسب و کار

کسب و کار اینترنتی را با اینترنت اشیاء شروع کنید

اینترنت اشیاء یکی از سودآورترین بسترهای ایجاد کسب‌وکارهای اینترنتی است. ارتباطی که در آینده نزدیک اکثر ایده‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اینترنت اشیاء یا Internet of Things که به اختصار (IOT) شناخته می‌‌شود همه لوازم و مصنوعات را به اینترنت یا به همدیگر متصل می‌کند. شاید تلفن‌ها و تلوزیون‌های هوشمند ابتدای این راه باشند اما وسایل دیگری مثل اتومبیل، لوازم آشپزخانه یا بخش‌های یک منزل مسکونی و در نهایت همه چیز می‌تواند به کمک این فناوری به اینترنت متصل شود. پس در آینده نزدیک لوازم متصل به اینترنت برای تأمین داده‌ها کاملا به انسان وابسته نیست و این یعنی خلق هزاران فرصت کوچک و بزرگ برای کسب‌وکار.

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء به فناوری گفته می‌شود که اشیاء پیرامون ما را به اینترنت یا به یکدیگر متصل می‌کند، مثلا گلدان روی میز شما به کمک این فناوری قادر خواهد بود کم آب شدن خاک گلدان را برای شما پیامک کند! شاید الان فکر کنید که چنین موضوعاتی به این زودی‌ها نمی‌تواند منبع یک کسب‌وکار اینترنتی در ایران باشد یا تصور می‌کنید که برای چنین ساختارهای نیاز به سرمایه‌گذاری یا دانش فنی خیلی زیادی است! باید گفت که اینطور نیست. ایده‌های جالب و کاربری زیادی در کشور ما در حال شکل‌گیری پیرامون کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت اشیاء است که به تدریج به شما معرفی می‌کنیم.

چرا اینترنت اشیاء جذاب است؟

ارتباط شخصی با اشیاء: اینترنت اشیاء نوع خاص و شخصی از ارتباط را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مثلا با استفاده از Gps هر کسی می‌تواند محل دقیق اتومبیل یا حیوان جانگی خود را بر روی تلفن همراه خود ببیند. این فناوری در حال حاضر تجاری شده است اما نمونه‌های بی‌شمار دیگری را می‌توان نام برد که نیاز آن وجود دارد و منتظر خلق ایده‌ای قابل اجرا هستند.

ارتباط بین صنایع و فناوری‌ها: مرز بین صنایع مختلف به کمترین حد خود خواهد رسید. از این پس چراغهای راهنمایی  رانندگی فقط نقش زمانبندی ترافیک را عهده نخواهند داشت، بلکه  خلوت‌ترین مسیر را در هنگام رانندگی نشان خواهند داد. حتی در مسافرت و دورترین نقطه خواهید توانست نشانه‌های بیماری یا علائم حیاتی بیمار را برای پزشک معالج خودتان ارسال کنید یا از داخل سوپرمارکت، موجودی یخچال‌فریزر منزلتان را چک کنید.

اندازه گیری و کنترل هوشمند: ابزارهای اندازه‌گیری هوشمند همه‌جا و همه‌چیز را کنترل خواهند کرد. صرف نظر از نوع مکان یا زمان، می‌توان رطوبت، فشار، دما یا هرچیز دیگر را اندازه‌گیری کرد. اینترنت اشیاء بخش زیادی از مسئولیت زندگی ماشینی را به عهده خواهد گرفت و مردم بابت این سهولت از آن استقبال خواهند کرد. برای نمونه حتی در حین مسافرت می‌توانید از خاموش بودن یا عملکرد صحیح وسایل برقی و گازسوز منزل مطلع باشید.

استخراج هوشمند داده‌ها: فناوری استخراج و تحلیل داده‌ها به‌صورت هوشمند و بدون دخالت مستقیم نیروی انسانی امروزه از فرودگاهها و خیابان‌ها به درون زندگی و کسب‌وکار مردم وارد شده است. حتی یک فروشگاه کوچک هم می‌‌تواند با کمک فناوری اینترنت اشیاء میزان ورود و خروج مشتریان و رفتار آنها را نسبت به کالاهای متعدد خود ارزیابی کنند. تمام این داده‌ها اگر قرار باشد به صورت دستی استخراج و تحلیل شود هزنیه آن از سود حاصل شده بیشتر خواهد شد.

کسب‌وکار اینترنتی بر پایه اینترنت اشیاء چگونه شکل خواهد گرفت؟

این کسب‌وکارها بر پایه‌ ایده‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به صورت تولید محصول یا خدمات خواهد بود. بسته به نوع ایده می‌توان از بسترهای سخت‌افزاری موجود کمک گرفت یا بستری را طراحی و ایجاد کرد. اگرچه ارتباط شرط اصلی این فرایند است اما الزاما همه ایده‌ها نیاز به خلق ساختار اختصاصی نیستند. مثلا یک برنامه هوشمند که بتواند با ارزیابی نوعی از تصاویر وارد شده تحلیل‌های خاصی را ارائه کرده و بر اساس آن فرایندی را اجرا کند بخش زیادی از فرایند اجرایی خود را از طریق فناوری موجود مثل شبکه WiFi یا بلوتوث اجرایی خواهد کرد.

تأمین منابع مالی و فنی برای اینترنت اشیاء چگونه است؟

شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و جمع‌سپاری می‌تواند مهم‌ترین منابع تأمین سرمایه نقدی و فنی برای استارتاپ‌های متمرکز به اینترنت اشیاء باشد. شرکت‌های بزرگ فناوری با توسعه زیرساخت‌های فنی امکان فعالیت در این حوزه را برای کارآفرینان فراهم می‌کنند. شرکت‌های بزرگ به سرعت در حال حرکت تولید فناوری‌های بزرگ و قابل گسترش در این حوزه هستند و تمرکز کمتری روی تولید خدمات یا محصول خواهند داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *