بلاک چین فراگیر ؛ ایده‌ای که همه ابعاد زندگیمان را به تسخیر در خواهد آورد

بلاک چین بیت کوین

بلاک چین فراگیر ایده‌ای است که به سرعت میان کاربران این تکنولوژی در حال قوت گرفتن است. طی ماه‌های اخیر، محبوبیت بلاک چین به بالاترین سطح خود رسیده است، به طوری که مردم درباره استفاده از بلاک چین برای همه چیز صحبت می‌کنند. پدیده بلاک چین فراگیر به سمت کاربردهای جالبی سوق پیدا کرده است. حتی توجه قانون‌گذاران نیز به سمت بلاک چین جلب شده است. مسئولان حقوقی کشورها با همکاری متخصصان دنیای رمزنگاری به دنبال پیدا کردن زمینه‌های مشترک بیش‌تری میان قوانین کشور خود و بلاک چین هستند. چنین چیزی عجیب نیست وقتی بدانیم که تا اینجای سال مقدار پول سرمایه‌گذاری شده در بلاک چین از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) از مرز ۱/۲ میلیارد دلار گذشته است.

رتبه بندی امسال مجله تایمز پیرامون برترین دانشگاه‌های جهان، که به عقیده بسیاری تنها رتبه‌بندی جهانی مستقل و موشکافانه دانشگاهی است، نشان می دهد که در حال حاضر ۱۳ دانشگاه برتر جهان آموزش بلاک چین را به برنامه درسی خود اضافه کرده‌اند.

اما اگرچه از بلاک چین به عنوان بزرگ‌ترین پدیده بعدی اقتصادی و مالی جهان نام برده می‌شود، با این وجود پذیرش جهانی آن آرام و کند بوده است. حتی بیت کوین، مهم‌ترین ارز دیجیتالی بلاک چین، نیز توسط بانک‌ها و بخش‌ها‌ی سرمایه‌گذاری سنتی و قانونمند، آن‌طور که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفته‌است.

اگرچه این بیت کوین بود که چندین سال پیش توسعه تکنولوژی بلاک چین را سبب شد اما از این تکنولوژی در حال حاضر برای موارد فراوان دیگری نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی بدنام شناخته می‌شود که شهرت خود را مدیون تجارت‌های غیرقانونی در بازار سیاه اینترنتی است. در حقیقت بیت کوین اصلی‌ترین وسیله تبادل پول میان تجارت‌های غیرقانونی در فضای اینترنت است. قانون‌گذاران و مسئولان حکومتی کشورها به طور مداوم این ارز دیجیتالی را مورد پیگرد قانونی قرار داده‌اند اما همچنان همچون مردم و اغلب ذی‌نفعان بازارهای جهانی از درک ماهیت این ارز دیجیتالی عاجز مانده‌اند.

جایگاه بلاک چین در دنیای واقعی

با وجود شرایطی که ذکر شد، امید زیادی برای پذیرش جهانی بلاک چین وجود دارد. ماه گذشته بیمه‌های درمانی کشور آمریکا  به آرامی استفاده از بلاک چین را به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره سوابق بیماران و تصاویر پزشکی آغاز کرده‌اند. در اروپا نیز از بلاک چین به عنوان ابزاری برای تجارت حامل‌های انرژی در مقیاس کلان استفاده می‌شود.

صنعت حمل و نقل کالا در کشور آمریکا برای حل مشکلات عدیده فعلی خود به طور کاملا جدی در حال ارزیابی ورود به تکنولوژی بلاک چین است. از آنجایی ذات که بلاک چین بر مبنای تکنولوژی بنا شده است انتظار می‌رود تا پرداخت تعرفه‌های حمل و نقل کالا به رانندگان با سرعت بسیار بالاتری صورت پذیرد. امری که در صورت حادث شدن سرعت ثبت و ضبط کالا را افزایش و هزینه‌های جاری این صنعت را در کشور آمریکا کاهش می‌دهد.

اخیرا اتحادیه کامیون‌داران آمریکا تکنولوژی جدیدی در صنعت حمل و نقل این کشور با عنوان «بلاک چین در اتحادیه کامیون‌داران» (BiTA) توسعه داده است که هدف آن ارتقای سطح این صنعت، افزایش استانداردهای آن و همچنین ترغیب اعضای خود به استفاده از تکنولوژی بلاک چین است.

IBM نیز اخیرا با هدف پیدا کردن بازارهای جدید جهانی همکاری خود را با ۱۰ شرکت تامین کننده مواد غذایی در کشور آمریکا با استفاده از تکنولوژی بلاک چین اعلام کرده است. این ابر شرکت با وارد کردن شرکت‌های مواد غذایی همچون نستله، یونیلور و والمارت به پروژه خود به دنبال این است تا با استفاده از بلاک چین فروشندگان را قادر سازد تا از طریق بهینه سازی زنجیره تامین موارد غذایی هزینه‌های خود را به میزان خارج از تصوری کاهش دهند. امری که در نهایت به نفع مصرف‌کنندگان نیز خواهد بود. استفاده از بلاک چین همچنین به میزان قابل توجهی استانداردهای ایمنی عمومی را نیز افزایش خواهد داد. از آن جهت که فروشندگان قارد خواهند بود تا به سرعت منشا شیوع بیماری‌های ناشی از مواد غذایی را مشخص کنند.

بیت کوین به عنوان یک سنگ ویژه

چالش وارد کردن بلاک چین به دنیای خرده فروشی و حمل و نقل کالا عاملی شد تا پروژه با عنوان «یونیورسا» (Universa) شکل بگیرد. بنیان‌گذار آن، الکساندر بورودیچ، اطمینان دارد که این پروژه عاملی خواهد شد تا بلاک چین را بتوان در دنیای واقعی پیاده کرد و ظرفیت‌های این تکنولوژی به طور کامل محقق شود. او توضیح می‌دهد:

سال‌های آغازینی که در دانشگاه بودم مطلبی را درباره سنگ‌های یپ (Yap stones) خواهندم. از این سنگ‌ها به عنوان معادل پول در جزیره میکرونزی استفاده می‌شده است. این سنگ‌ها بسیار سنگین بودند و تقریبا جابجایی آن غیر ممکن بود. همین مساله باعث می‌شد مردم آن زمان در مواقع تجارت تنها نام خود را بر روی این سنگ‌ها حک کنند. بعدها به شباهتی میان این سنگ‌ها با ایده بیت کوین برخورد کردم. رجیستری شبکه بلاک چین با توجه به مالکیت ارزهای دیجیتالی همواره در حال به روز شدن است. به عبارت دیگر ایده استفاده از بلاک چین سال‌ها پیش متولد شده بود اما در پروژه یونیورسا ما قصد داریم تا همه مزایای داده‌های غیرمتمرکز تکنولوژی بلاک چین را یکپارچه و هم‌زمان معایب بیت کوین و اتریوم را نیز حذف کنیم.

بلاک چین فراگیر

بق گفته بورودیچ یونیورسا یک سیستم قرارداد و پرداخت هوشمند (پروتکل کامپیوتری برای تسهیل، تایید و اجرای یک قرارداد) است که ایده بلاک چین فراگیر را عملیاتی می‌کند. یونیورسا از طریق یک سیستم هوشمند غیرمتمرکز با صدور گواهینامه الکترونیکی عمل می‌کند. در حقیقت عملکرد آن شبیه به اسناد کاغذی سنتی است.

بورودیچ نسبت به کاربرد این پروژه در صنعت حمل و نقل کالا خوش‌بین است:

کاربرد فوری بلاک چین را که گروه ما در ذهن دارد در نظر بگیرید: اگر برچسب‌های RFID (برچسب‌های تبادل اطلاعات کالا) با «مهر هوشمند» (smart seal) تجهیز شوند آن زمان این امکان به وجود می‌آید که کالا به سرعت توسط ترمینال‌های باربری شناسایی شود و کارمندان آن‌ها با حداکثر امنیت از محتویات محموله مطلع شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *