هر آنچه درباره بازاریابی شبکه ای نمی دانید

آموزش بازاریابی شبکه ای کسب و کار

شاید برای شما هم پیش آمده که هدف یکی از انواع بازاریابی مثل بازاریابی شبکه‌ای، زیرپوستی و یا هر اسم عجیب و غریب دیگری قرار گرفته‌اید و کالایی را خریده‌اید که هیچ نیازی به آن نداشته‌اید. چه خوشمان بیاید و چه نیاید شرکت‌های بازاریابی چند سطحی هر روز در حال بزرگتر شدن و ابداع روش‌های جدیدتر هستند و بسیاری از صاحبان کسب و کار و کارآفرین‌های تازه کار هم بدشان نمی‌آید از خدمات شرکت‌های بازاریابی استفاده کنند تا در مدت کوتاهی مشتریان خود را چند برابر کنند. اگر شما هم وسوسه اندکی برای وارد شدن به شبکه‌های بازاریابی دارید بهتر است قبل از هر اقدامی کمی درباره جزئیات آن بدانید پس حتما ادامه مقاله را بخوانید.

به کارآفرین‌ها توصیه می شود ابتدا با بازاریابی و نقش آن در کسب و کارهای کوچک آشنا شوند و سپس از میان انواع آن مناسب‌ترین را انتخاب کنند.
اغلب این نوع مجموعه‌های بازاریابی برای جذب افراد، وعده‌ درآمد بالا با کم‌ترین کار را می‌دهند، آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ آن‌ها دقیقا چه کار می‌کنند؟ ما این سوال‌ها را از یک فرد موفق در بازاریابی چند سطحی، «ری هیگدن» (Ray Higdon) پرسیدیم. او یکی از پردرآمدترین افراد این حرفه است و سال گذشته شرکتش در لیست شرکت‌هایی با بیشترین سرعت رشد قرار گرفت. نام او هم اکنون در کنار بازاریاب‌های مشهور قرار گرفته است.

سوال‌هایی از ری هیگدن پرسیده شد تا از ارتباطات درون شبکه‌ای شرکت‌های بازاریابی چند سطحی چگونه است؟

آیا ما باید نسبت به شرکت‌های بازاریابی دیرباور و شکاک باشیم؟

من یک سرمایه‌گذار در بخش مسکن بودم و در مقابل این نوع بازاریابی بسیار مقاوم و دیرباور بودم تا اینکه شریکم، پیشنهادی را با من مطرح کرد، در ابتدا فکر می‌کردم پیشنهادش همان شرکت‌های هرمی است و کوچک‌ترین علاقه‌ای هم برای همراهی نداشتم.اما دو اتفاق برای من افتاد که دیدگاه من را تغییر داد.

اول این که شریکم چندتا از محصولاتی را که برایشان بازاریابی می‌کرد را به من داد و من هم آن‌ها را به مادرم و همسرم دادم، بعد از مدتی آن‌ها از کیفیت محصولات برایم تعریف می‌کردند و راضی بودند. دومین اتفاق این بود که در یکی از جلسات شرکت بازاریابی دوستم حاضر شدم و فردی را ملاقات کردم که از همین کار درآمد بسیار بالایی داشت. آن زمان من و شریکم کارمان مشاور املاک و بیشتر حجم کارمان اجاره دادن واحدهای ساختمانی کوچک  در بخش‌های ارزان قیمت شهر بود.
در امیدوارانه‌ترین حالت هم درآمدمان هیچ وقت به درآمد بازاریابی که ملاقات کردم نمی‌رسید به علاوه اینکه او وقت خود را با جر و بحث کردن با اجاره نشین‌ها تلف نمی‌کرد. من با گذاشتن این دو اتفاق در کنار هم، کمی فکرم را تغییر دادم.

آیا برای راه‌اندازی یک بازاریابی شبکه ای نیاز به منابع و هزینه‌های زیادی است؟

با جستجو در اینترنت درباره آنچه برای شروع یک تجارت نیاز است با مواردی مثل برند تجاری،تبلیغات، مدیریت زنجیره تامین، مدیریت بودجه، برون سپاری، تحقیق و توسعه و غیره مواجه خواهید شد. اما من به شما می‌گویم برای شروع یک کسب و کار با موضوع بازاریابی شبکه‌ای به هیچ کدام از آن‌ها نیاز ندارید.
چند وقت پیش برای سخنرانی در یک همایش بازاریابی و سرمایه گذاری به دعوت دوستم راسل برانسن (Russell Brunson) شرکت کردم من تنها فردی بودم که قرار بود درباره بازاریابی شبکه‌ای صحبت کند و وقتی صحبت‌هایم را شروع کردم با سالنی پر از دیرباورها مواجه بودم اما وقتی سخنرانی‌ام تمام شد چندین نفر از سرمایه گذاران میلیاردر به سراغم آمدند و از تغییر نظرشان درباره بازاریابی شبکه‌ای گفتند.
من در سال‌های گذشته انواع روش‌های فروش و بازاریابی آنلاین یا آفلاین را آموخته‌ام و می‌دانم چه روشی برای چه کاری مناسب است من یک تازه وارد در این حوزه محسوب می‌شوم اما به جایگاه خوبی رسیدم.

آیا بازاریاب‌های شبکه ای با فریب کاری به اهدافشان می‌رسند؟

در همه جا بازاریاب‌هایی پیدا می‌شوند که همین کار را می‌کنند و با وعده‌های دروغین یا تکنیک‌های تبلیغات اینترنتی مخاطب زیادی جذب می‌کنند. بیشتر آن‌ها تازه واردهایی هستند که آموزش کافی ندیده‌اند و نمی‌دانند چطور فرصت‌های موجود را پیدا کنند و به مشتریان معرفی کنند. اگر شما هم هدف این نوع بازاریابی فریبکارانه قرار گرفته‌اید بدانید که هیچ وقت این نوع بازاریابی فریبکارانه از بین نمی‌رود و در بیشتر موارد این اولین تجربه شغلی آن‌ها است. آن‌ها هیچ وقت همه چیز را به خوبی توضیح نمی‌دهند و نمی‌توانند جواب قاطعی به سوالات شما بدهند.

آیا بازاریابی شبکه ای همان بازاریابی هرمی است؟

بازاریابی شبکه‌ای اصلا هرمی نیست. دلیل این شبهه بیشتر همان افراد فریب‌کار هستند که اصول بازاریابی شبکه‌ای را نمی‌دانند و تجربه کافی ندارند، آن‌ها به اسم بازاریابی شبکه‌ای و معرفی آن به عنوان فرصتی جدید، دوستان و آشنایان خود را هدف قرار می‌دهند و نتیجه آن دیرباوری و شک و تردید نسبت به همه انواع بازاریابی می‌شود و واژه هرمی به مفهوم غیر مشروع آن مساوی همه روش‌های قانونی و منطقی می‌شود.
بازاریابی هرمی غیرقانونی است و تقریبا همه بازارهای تجاری آن را غیر قابل قبول می‌دانند. دلایل عمده تشبیه بازاریابی شبکه‌ای به هرمی دو مورد است:

۱- در بعضی مواقع رابطه اعضا به شکل هرمی است.

۲- بسیاری افراد فقط اسم هرمی را شنیده‌اند و درباره معنی و قوانین آن بی خبر هستند.

در جواب دلیل اول یک سوال می‌پرسم؛ می‌توانید شرکت یا سازمانی را نشان دهید که ساختار آن هرمی نیست؟ دلیل اصلی تشبیه همه روش‌های بازاریابی به هرمی همان طور که قبلا اشاره شد روش‌های فریبکارانه و افراد مورد هدفشان است، افراد مورد هدف به خاطر ضرری که متحمل شده‌اند، ایده شباهت بازاریابی شبکه‌ای به ساختار هرمی را در جامعه رسوخ داده‌اند. ساختار یک شرکت، سازمان و هر نهادی که هرمی باشد یا نباشد  نمی‌تواند مشروعیت و قانونی بودن آن را رد یا تایید کند.

و در جواب دلیل دوم؛ امروزه شرکت‌های بازاریابی قوانین سفت و سختی دارند و بعد از دوران افول بازاریابی هرمی، شرکت‌های قانونی بازاریابی شبکه‌ای شکل گرفته‌اند و صاحبان شرکت‌ها هم می‌دانند باید مراقب چگونگی گسترش شبکه خود باشند.

توصیه شما برای افراد جدیدی که می خواهند عضو شوند، چیست؟

اگر وارد شرکتی شدید که برای افزایش تعداد افراد زیرمجموعه به شما پول پرداخت می‌کند بهتر است فرار کنید! بازاریاب‌های شبکه‌ای هستند که حتی خودشان هم نمی‌دانند چه کار می‌کنند و همین افراد باعث انتشار اخباری ضد همه شرکت‌های بازاریابی می‌شوند و تاسفانه رسانه‌ها هم از این اخبار استقبال می‌کنند. اما در حقیقت این نوع شرکت‌ها در حال حاضر تعداد کمی هستند.
بنابراین اگر شرکتی به ازای فروش محصولات و خدمات توسط خود شما و تیم شما دستمزد پرداخت کند و مجوزهای قانونی لازم را هم داشته باشد این یک فرصت عالی برای شما است.

آیا بازاریابی شبکه ای حقوق بالایی دارد؟

حقیقت ندارد اما هر شرکتی همیشه در حال تبلیغ خود است و شرکت‌های بازاریابی به جذب اعضا نیاز دارند و این هم یک وعده رویایی برای جذب بیشتر است. بهتر است حقایق گفته شود و اعتماد سازی شود. شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای باید بتوانند اعتماد دیگران را جلب کنند و بدانند بازاریابی شبکه‌ای در معرفی درست راهکارهای شرکت به مردم است تا هرکسی بتواند با کمک آن‌ها تشخیص دهد می‌تواند درآمد خود را ارتقا دهد یا نه.
من اعتقاد دارم هر کسب و کاری باید از منافع عضویت در بازاریابی شبکه‌ای استفاده کند و یا حداقل برای یک بار آن را تجربه کند تا شاهد باشد چگونه تفاوت‌های ظریف تغییرات بزرگ ایجاد می‌کند، این که یک بازاریاب شبکه‌ای تمام وقت شوید یا نه به خود شما بستگی دارد اما اصول کار را به خوبی بیاموزید، اعتمادسازی کنید و تجربه به دست آورید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *