مصاحبه با ویلیامسون معامله گر بازارهای مالی

داستانها و مصاحبه ها

آلیستر ویلیامسون،  معامله گر کهنه کاری است، در ایالت مریلند زندگی میکند. به جز زمینه مالی ، او طرفدار و حامی مسابقایت اسب دوانی محلی و شکار روباره است. او به مدت 15 سال لاکروس (فراچارت: نوعی بازی شبیه چوگان) بازی میکرد که با حضور در لیگ دسته اول پایان یافت.

وی هم اکنون یک صندوق پوشش ریسک را در قالب استارت آپ مدیریت میکند و رویکرد ریسک ثابت را اجرا میکند. ممکن است کسی بگوید روش های او، و توییت های روازنه اون درباره توزیع، LVN، POCs به صورت رمز نوشته شده است، و به همین علت این نمودارها گیج کننده اند. با این حال، برای کسانی که لایه های ظاهری را کنار میزنند، یا این رمز را میفهمند، او منبع قابل اعتمادی برای موقعیت های معاملاتی میان روزی و بلندمدت کالا و شاخص است.

 

چه چیزی باعث علاقه شما به بازار سهام شد؟

من در دانشگاه تاوسون در بالتیمور پذیرفته شدم. آنجا رشته مالی میخواندم؛ همان جا  بود که فهمیدم بازارها چگونه کار میکنند.

 

چه روشها و استراتژی هایی را در گذشته استفاده کرده اید که در آنها شکست خورده اید؟

شناسایی و آگاهی از  موقعیت با استفاده از جمع آوری اطلاعات و تحلیل محیط با اخبار. برای موفقیت در این شیوه نیاز به منابع قابل اعتماد خبری است.

 

چه مدل ها یا افرادی در معامله گری بر شما اثر گذاشتند و چرا؟

جیمز دالتون و پیتر اشتادمایر هر دو تاثیر بزرگی بر من گذاشتند. هر دو نقش بزرگی داشتند که بفهمم ارزش چیست و به چه سمتی میتواند برود.

 

کی و در چه موردی لحظه یافتم برایتان رخ داد؟ کشفتان چه بود؟

زمانی که اولین بار با روش مارکت پروفایلیگ آشنا شدم. کشف هم وقتی بود که استراتزی فعلی ام را توسعه دادم. استفاده از پروفایل بازار به این معنی است که یک نمایه از همه اطلاعات حیاتی و مهم یک شرکت را آماده می کنیم که می توان با یک نگاه اطلاعات لازم آن شرکت را سریع مرور کرد.

(فراچارت: اطلاعات تکمیلی: روش پروفایل بازار، روشی گرافیکی است که در آن به دنبال یافتن محدوده تعادل سهم بر اساس حجم معاملات هستیم.«اگر اعدادی که در آنها معامله انجام شده بر اساس حجم چیده شوند، یک الگوی زنگوله ای دیده خواهد شد». این فرض اصلی روش است. نقاطی که در آن بیشترین معامله انجام شده است (محدوده نوک زنگوله) به عنوان محدوده تعادل در نظر گرفته میشود. سپس بر اساس الگوهای حرکتی سهم (اینکه درون یا بیرون محدوده چگونه حرکت کرده است) اقدام به معامله میکنیم.

 

بهترین توصیفتان از شیوه معاملاتی تان چیست؟

من در شرایط ریسک غیرمعمول به هدف بازگشت قیمت به میانه، خرید میکنم. ریسک غیرمعمول شرایطی است که در آن ریسک دارایی یا پرتفوی از میانگین فراتر رفته و انحراف معیاری بیش از 3،  از قیمت جاری بازار پیدا میکند. بازگشت به میانه نیز زمانی است که قیمت به سمت  میانه (یا میانگین) برمیگردد. این میانه، میتواند میانگین قیمت یا هر میانگین دیگری مانند رشد اقتصادی یا میانگین نرخ بازگشت یک صنعت خاص باشد.

 

قوانین کلیدی ای که در معاملاتتان به کار میبرید، چیستند؟

من روی شاخص ها و کالاها معامله میکنم و برای یافتن یک سطح ناپایدار صبر میکنم. از همه تایم فریم ها برای شناخت ارزش بازار و جهت حرکت این ارزش استفاده میکنم.

 

در سهم هایی که معامله میکنید به جه نکاتی توجه میکنید؟

من فقط شاخص ها و کالاها را،  و در سطوح ناپایدار، سقف و کف هایی را که با ارزش بازار بسیار فاصله دارند، معامله میکنم یا نقاطی که فقط یک تکرار دارند (در روش پروفایل بازار به نقاطی گفته میشود که تنها یک معامله در آنها انجام میشود)

 

به نظر شما چه ویژِگی هایی معامله گران بزرگ را از بقیه جدا میکند؟

اینکه کار را پیجیده نمیکنند.

 

بعضی ممکن است بگویند روش های شما بسیار پیچیده است و رویکرد شما ساده نیست. چه چیزی برای گفتن به آنان دارید؟

مثل پوست کندن یک پیاز، پوسته ها را کنار بزنید، و اگر چشمتان نمیسوزد، به اصل کار  برسید. حرفم این است که اگر  فکر میکنید میتوانید از پس روشهای پیجیده تر بربیایید، برای درک آنها نیاز به زمان و آزمون و خطا هست. اگر هم نمیتوانید این رنج را تحمل کنید، خب از شیوه های ساده استفاده کنید.

  

درباره شیوه مدیریت ریسکتان چه چیزی برای خوانندگان دارید؟

زمینی را که در آن بازی میکنید، بشناسید.

 

چه وقت هایی در معاملات به خودتان افتخار میکنید؟

وقتی موقعیت های ناب معاملاتی را در نقاط یک بار تکرار (فراچارت: نقاط خاص) پیدا میکنم.

 

 بزرگترین افسوستان چیست؟

زمانی که دخالت بانک مرکزی اجازه نمیدهد نیروهای بازار کامل شود.

 

چه کتابها، سایت ها، و منابع دیگری را به کسانی که میخواهند دانش معامله گری شان را افزایش دهند، پیشنهاد میکنید؟

کتاب راهنمای پروفایل بازار که توسط CBOE منتشر شده است.

 

چه توصیه ای درباره حجم معامله به خوانندگان دارید؟

یکباره به استخری که عمقش را نمیدانید نپرید.

 

تعداد زیادی از معامله گران درجا میزنند و برای عبور از این وضعیت دچار مشکل اند. چه توصیه ای به آنان دارید؟

اغلب معامله گران شکست میخورند زیرا تایم فریم را در نظر نمیگیرند. حتی زمانی که آسمان آفتابی است هم با خوتان چتر داشته باشید. همیشه آماده باشید. هر صبح نوشته ای بنویسید و درباره آن با دیگران بحث کنید. پویا، و نسبت به نوسانات منعطف باشید.

 

حالا که معامله گر موفق و سودسازی شده اید، برای بهبود مهارتتان چه کارهایی انجام میدهید؟

دست نوشته های روزانه ، ارتباط با دیگر معامله گران، توسعه ارتباطات در رسانه های اجتماعی که می تواند یک روش هوشمندانه برای ارتباط باشد.

 

عادت یا رفتاری دارید که از نظر دیگران غیرمعمول باشد؟

اسکالپ سطح دو (Scalping level II).(فراچارت: نوعی اسکالپ است که بدون نگاه کردن به نمودار و بر اساس جریان سفارش ها انجام میشود و ریسک نسبتا بالایی دارد)

 

برای معامله گران  تازه وارد، چه توصیه یا نکته ای دارید؟

صبر کنید نمادهای اصلی رونددار شوند. از شرکت های کوچک و صنایع دارای ریسک دور بمانید. بانک های مرکزی اغلب ارزیابی های ریسک را  بیشتر کرده اند و رشد جهانی در سال 2016 دچار رکود بوده است. گزارش های اقتصادی را مطالعه کنید تا بفهمید ساختار بازار چگونه کار میکند. سپس دیدتان را کلان (جهانی) کنید و اما داخلی کار کنید.

 

چه توصیه ای به معامله گران موفق و حرفه ای دارید؟

فراریت (Volatility)، دوست شماست. (فراچارت: شاخصی که میزان نوسان هر جفت ارز را در بازه زمانی خاصی اندازه گیری می کند با نام Volatility یا فراریت شناخته می شود.)

می توانید او را در توییتر دنبال کنید: @stockboardasset

 

مترجمان:امیر مصطفی زاده و مجید مجیدی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *