استراتژی چند ICO

استراتژی چند تا از بهترین ICO ها


1-Eos

الان که این مقاله را مینویسم قیمت eos تقریبا ۸ دلاراست و رتبه ۵ جدول و از آن خودش کرده و ماین نتش در حال لانچ شدن است ،چطوری این توکن اتریوم توانست جایگاهی پیدا کنه که حتی کوینهایی قویی مثل ، neo ، stellar یا iota یا ada نتونستن به دستش بیاورند؟

این کار نه با تکنولوژی بلکه با استراتژی بازاریابی مناسب رقم خورد

همونطور که در تصویر بالا میبینید مدیران eos ابتدا با وعدهای که مردم به شنیدنشون علاقه داشتن که شامل فی صفر و سرعت تراکنش بالا با توانایی راحت ساختن dapp روی کار آمدند.

آنها برای انجام این وعدها میدانستند که فقط اگر پول از مردم بگیرن کافیه ولی نمیشد این همه پول را یکجا گرفت

واسه همین فروش خودشون رو درico با زمان بودن توکن در مارکت تطبیق دادن

در فاز اول فروش توکن ۱۰۰ میلیون توکن رو فروختن و توکن رو به اکسچنج اد کردن .

خب حالا اونا ۱۰۰ میلیون توکن دارند که فروخته شده و ۹۰۰ میلیون دیگه دارن که فروخته نشده ولی تفاوتی اینجا هست

الان قیمت اون ۹۰۰ میلیون فروش نرفته چند برابر شده در اثر رشد بازار و اد شدن به اکسچنج .

خب پس در فاز بعد با کمی تخفیف دوباره همین کار صورت خواهد گرفت

این مراحل چندین بار انجام شد و هر بار کهico برگذار میشد توکنها چند برابر قبل فروخته میشدند و این توکن رشد تصاعدی داشت بصورتی که در اخرین فاز قیمتش چیزی حدو ۲۰ دلار شد که درواقع بیست برابر قیمت ico بود

استراتژی اونها پامپ خوردن توکن هنگام وارد شدن توکن به بازار بود که با همزمانی آزاد شدن توکن با اد شدن اون به اکسچنج های معتبر و همچنین ایجاد دستکاری در بازار قابل دستیابی بود و خب اونا هر چه بیشتر میشد گرانت هم میفروختند.

حالا که ico تموم شده ببینید که دیگه از اون پامپها خبری نیست و الان ۸ دلاره و درico خودش ۴ میلیارد دلار فروخت که بزرگترین فروش تاریخ ico بود .

ما دیگر پامپها رو نمیبینم چون eos دیگر نیازی به فروش توکن خودش ندارد ولی این پامپها زمانی که رقابت با اتر شروع بشه برمیگردن چون اون موقع ico های eos هستن که باعث رشدش میشوند و کاربردی شدن توکن eos .

واسه همین است وقتی ماین نتش لانچ شد رشد نکرد چون رشدشو قبلا کرده بود .

خب درسی ما از این ico میگیریم اینه که خلاق باشیم .

فروش تنها شامل فروش در یک مرحله جمع کردن پول نیست

این فروش میتوته حتی سالهای درازی ادامه داشته باشه و در واقع بخش بزرگی از رودمپ باشه

اینجوری هم خود پروژه هم افراد خریدار سود خوبی میبرن

به این روش استراتژی فروش پله ای در ico می گویند.

2- metronome

فروش این پروژه که چند روز پیش تمام شد با یک سبک جدید و البته نه خیلی خلاقانه انجام شد که به خاطر سبک فروشش خیلی از منتقدین به اون نمره ریسک بالا رو دادن ولی سبکش بسیار جوابگو بود و در آینده بیشتر از این نوع فروش خواهیم دید

استراتژی فروش مزائده ای metronome :

در این ico مدیران با حذف پیش فروش و فروش خصوصی و وایت لیست فقط یک فروس مزایده ای راه انداختند و در اون توکن ها را به مزایده گذاشتند.

به این سبک که برای سافت کپ ، یه حد اقل قیمت قرار دادند که دقیقا یادم نم آید چقدر بود ولی فکر کنم ۰.۰۰۰۳ اتر بود.

تعداد کل توکنها ۱۰ میلیون بود که بسیار کم بود و این باعث ایجاد انگیزه برای خرید در قیمتهای بالاتر میشد اگر حساب کنیم تیم هدفی ۱۰ میلیون دلاری از ico داشت باید بگم که هر توکن تقریبا ۱ دلار باید فروش میرفت و این یک انگیزه ناپیدا در مغز همه شرکت کنندگان ایجاد کرد که قیمت باید چیزی حدود یک دلار باشه .

ابتدا قیمت هر توکن خیلی بالا قرار داده میشد و روزهای اول خرید بسیار کم بود و قیمت بسیار دامپ میخورد بصورتی که بعضی افراد این توکن رو به قیمتی نزدیک به قیمت سافت کپ خریدند

بعد از اون تا روزهای پایانی خبری نبود تا روزی که بلاخره نهنگها وارد شدند و تصمیم به خرید برای همه گرفته شد و ۸ میلیون توکن از ۱۰ میلیون تنها در دوساعت آخر فروش رفت

قیمتها متفاوت بود کسی گرانتر میخرند و فرد دیگه ای صبر میکرد ارزونتر شه ولی آخرین قیمت و کمترینش ۱.۲۷ دلار یا ۰.۰۰۲۷ اتر بود در روز آخر و بالاترین قیمت فروش رفته یک توکن چیزی حدود ۵ دلار بود .

در نمودار زیر نمودار بنفش حجم فروش و خط سفید رِنج قیمت رو در آخرین فاز نشون میدهد.

در آخر چیزی حدود ۱۲ میلیون دلار جمع شد و این ico تموم شد

از ویژگیهای جالبش رقابتی تر شدن قیمت و جلوگیری از ریزشه

ینی اینکه نهنگها در آخرین قیمت خرید بسیاری داشتن و امکان خرید به همون قیمت برای بقیه هم فراهم بود و حتی ارزونتر و این باعث شد که قیمت دامپ نخوره و رشد خوبی کنه چون نه فروش خصوصی داشت و نه تخفیف و نه چیزای دیگه و تعداد توکنهام که ۱۰ میلیون بود و خلاصه سبک خوب و عالی بود و فک کنم ۲ میلیون هم بیشتر از اونچیزی انتظار داشتند کسب کردند.

پس خلاصه اینکه در برگزاری ico سبک مزایده و مناقصه حتی میشه استفاده کرد و حتما نباید به سبکهای سنتی قبلی انجام بشه و حتی ترکیب در روشی که بالا گفته شد هم میشود و یک استراتژی مناسب قادر است یک توکن رو به صدر اول هر لیستی برساند.

نویسنده : حمید خادمی    تیر 97