اینجا جای پیرمردها نیست !

“ نو که اومد به بازاز کهنه میشه دل آزار”ضرب المثلی بسیار زیبا برای حوزه اکسچنج های کریپتوکارنسی.

سال ۲۰۱۷ سال شروع ico برای راه اندازی اکسچنج ها بود .اولین ico اکسچنج در این سال پایه گذاری شد و من نمیدونم چه اکسچنجی بود ولی بعد اون این موج به شدت رشد کرد که هر اکسچنجی برای شروع کار خودش یه توکن بسازه و از اون توکن نه فقط برای جذب سرمایه در ico بلکه به عنوان ابزاری برای افزایش حجم مارکتش بهره بگیره

در میان با اومدن اینگونه اکسچنجها عملا غولهای قبلی مثل bittrex و bitfinex عقب کشیدنو حجم مارکتشون فوقالعاده سقوط کرد .

با اومدن بایننس عملا بازار چین محصور به این اکسچنج شد و حجم مارکتش بالا رفت و بسیار خوش درخشید در کمتر از یک سال و شد اکسچنج اول مارکت . ولی این مال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بود !

اجازه بدین به ویژگیهایی که باعث رشد توکن اکسچنجها میشه بپردازم و نشون بدم که چگونه این اکسچنجها بزودی ارزهاشون همگی جز ارزهای ی اول مارکت خواهد شد

خب ما از قیمت توکنbnb شروع میکنیم که در قیمت ico اون ۰.۱۲ دلار بود والان ۱۲ دلاره ینی صد برابر رشد .

ولی چرا رشد کرد اونم صد برابر در یک سال ؟

بایننس یه مدیر خوب داره .مثل هر ico موفق دیگه ای که اگه یه مدیر خوب داشته باشه موفقه و کلا مدیریت ،موفقیت درico رو بوجود میاره نه تکنولوزی یا چیزهای دیگش .

مثل ارز ترون که یه مدیر mba خوب داره که از ‘هیچی’ ارز ترون رو ساخته یا پروژه eos که اینا همه توکن بودن و با مدیریت خوب بدون رفتن رو mainnet شدن ارزهای اول مارکت و حتی eos با همین توکن ۴ میلیارد دلار جمع کرد فقط بخاطر مدیریت خوبشه که البته قبلا تشریحشون کردم شیوه مدیریتشونو تو کانال .

حالا بایننس چیکار کرد .

بایننس میدونست برای بالا بردن حجم مارکتش باید توکنش رو کاربردی کنه .

اگه توکنش حجم مارکتش بالا میرفت خود صرافیشم رشد میکرد پس تمرکز کرد بر روی کاربردی تر کردن توکنش

اون اومدو فی ترید bnb رو صفر کرد تقریبا و برای تریدرها یک زهر ساخت و پادزهرش روbnb قرار داد .

شما هروقت تو بایننس ترید میکردید مقداری از ارزتون ترید نمیشد و یه خورده حساب میموند .

بایننس این مقدارهای تبدیل نشدرو از عمد گذاشت و به همه گفت برای تبدیل این ارزهای خورده ریزه میتونید از ارز من استفاده کنید و با تبدیل اون کوین به bnb و تبدیلbnb به کوین دوم مورد نظرتون هم فی رو صفر کنید هم خورده حساب ته حسابتون نزارید . از یه طرف توکنهاشو سوزوند و حجم مارکتش رو سعی کرد افزایش بده تا توکنش گرونتر بشه و همچنین درico هایی که مستقیما ازشون حمایت میکرد امکان پرداختbnb رو فراهم ساخت و حتی انحصارا پرداخت برای خرید اونico رو باbnb کرد و اینجوری توکنشو کاربردی کرد و رشدی صد برابری ساخت .

در واقع رشد یک توکن صرافی باعث رشد خود اون صرافی و بالعکس میشد و این حجم مارکتشونو بالا میبره .

در این عکس میتونید رشد چند ارز صرافی رو ببینید .

پروژههای صرافی شروع به رقابت با همدیگه رو شروع کردند

این بازار بازاره مدیران خوشفکره

هرچه خوشفکر تر و نواندیشتر و نوآور تر باشید موفقترید .

خوشفکری دیگه ای که باعث رشد میشد رو در citex میتونیم ببینیم

در این صرافی اکسچنج اعلام کرد که به همه کاربران توکن رایگان ایردراپ میده فقط باید ترید کنن و هرچه بیشتر ترید کنن بیشتر بهشون توکن cet میده که ارز همون صرافی بود پس مردم برای پاداش بیشتر حجوم اوردن و حجم مارکت این تریدر به شدت افزایش یافت و ارز اون صرافی هم به شدت رشد کرد

اونا این کارو با جمع کردن فی تراکنشهای تریدرهای و ساخت یک استخر فی انجام میدادن که با اون استخر ارز خودشون ینی cet رو میخریدن بین همه تقسیم میکردن پس این بازار بازاره برندهاست نه کسانی که خودشونو درچهارچوب افکاری ثابت زنجیر کردند

پروژه بعدی رو میتونم Fcoin نام ببرم

این صرافی چینی عمرش به زحمت به دوماه میرسه . این پروژه هم مانند cet ابتدا به پرداخت توکن ft پرداخته و بعد کلک دیگه ای رو هم پیاده سازی کرد که باعث انفجاری در حجم مارکتش شد بطوری که حجمش موقتا از بایننس هم پیشی گرفت !

این صرافی حتی باعث افزایش فی تراکنش اتر به ۵۰۰gwei هم شد موقتا و چند روزی کلا تراکنشهای اتر مختل شد با یک رای گیری ساده !

این صرافی با راه اندازی یه سیستم رای گیری برای اد توکنها به این صورت که هر ادرس ولت که ارزی رو برای ولت صرافی بفرسته یک رای شمرده میشه باعث شد خیلی از اون توکنها شروع به فرستادن توکنهاشون با ادرسهای ولت مختلف به اون صرافی بشن و اونو ثروتمند کنن و این توکن که یه ماهم از عمرشم نمیگذره در اون روز رشدی ۴۰ درصدی داشت ولی الان که رای گیری تموم شده زیر قیمت اولیشه ولی خب هنوز یک ماهم از عمرش نمیگذره و بسیار جا داره هنوز .

شیوه جالب جدید دیگه رو oceanex بکار برده که کاملا بصورت securety هست و هک ناپذیره و روشهای fcoin رو برای بازاریابی داره و علاوه بر اینها لایتنینگ رو هم پشتیبانی میکنه و واقعا پروزه قویی هست و الان در حال فروش خصوصی هست .

ولی جالبتر از همه صرافیی جدیدی به اسم bgogo هست !

در این صرافی ارزهایی که وجود ندارن بفروش میرسه !

ولی چجوری؟

حامی بزرگ این پروزهicodrop هست که معتبرترین سایت معرفیico هست

این اکسچنج علاوه بر روش ترید ماینینگ که همون روشهای fcoin و ctex و oceanex هست با درج قیمت توکنهایی که در مرحلهico هستن و هنوز به بازار اد نشدن یجور کف قیمت برای اونها رو مشخص میکنه .

این ارزها هنوز وجود ندارند ! اصلا در اون صرافی اد هم نشدن !

فقط اسم اونها وجود داره و شما توانایی برداشت اونارو ندارید

شما فقط میتونید اونها رو بخرید و بفروشید

درواقع ایجاد حجم در این صرافی بدون حتی اد کردن توکنها .

این صرافی بدون اینکه پولی از اون ارزها بگیره اونارو اد میکنه البته نه هر ارزی رو بلکه فقط ارزهایی که انتظار تقاضای بالایی براشون وجود داره و موقع ادشدنشون به بازار انتطار پامپ ازشون میره .

علاوه بر این این کار باعث میشه که کف قیمت هم معلوم بشه مثلا الان fantom و dfinity الان ۵ برابر قیمت ico در اون بفروش میرسن پس معلومه که وقتی به یک صرافی اد بشن حد اقل ۵ برابر رشد دارن . و اونها زیر این قیمت بفروش نمیرسن .

این شیوه میتونه در اینده در همه صرافیهای بزرگ برای شناسایی تقاضا برای یک ارز جدید بکار بره و این یک برگ برندسس!

علاوه بر همه این روشها یک روش خوب دیگه هم در اکسچنج idex وجود داره که باعث رشد مارکتش میشه و اون حد اقل ترید هست .

این روش برای همه ارزهایی که ایردراپ انجام میدن بسیار کارامده و برای پروژهایی که سقف و کف فروش در ico خودشون دارن

فرص کنید که شما در یک ico که کف قیمت فروشش ۰.۱۵ اتر هست ارز خرید کردید و اون بهidex اد شد خب شما نمیتونید کمتر از ۰.۱۵ اتر بفروشید و باعث دامپش بشید و این باعث یه ثبات قیمتی میشه .

البته اگه زیادتر خرید کرده باشید میتونید با صرر بفروشید ولی معمولا یه ادم عاقل اینکارو نمیکنه .

همچنین اگه یه توکن کلا ایردراپ شده باشه و مثلا هر اکانت ۱۰۰ توکن به قیمت ۰.۱۵ اتر پرداخت شده باشه به هر نفر خوب شما نمیتونید مثلا ۱۰۰ توکن رو ۰.۱ اتر بفروشید و بیشتر از ۲۰۰ توکن هم ندارید که و از طرفی چون این قیمت کفه ایتقبال خوبی در خرید ازش میشه پس این ویژگی باعث میشه ایردراپ ازico موفقتر باشه با یک استراتژی مناسب .

خب ایشالا که ویژگیهای این اکسچنجها براتون جالب بوده باشه

حمید خادمی

۲۴ تیر ۹۷